Životopis

Jaromír Michael KRYGEL

„Dirigent s jemným a vytříbeným citem pro detail,
dynamickou plastičnost a stylovou interpretaci skladeb.“

Dirigent Jaromír M. Krygel studoval na Konzervatoři v Ostravě (hra na violu, hudební režie a dirigování) a ve svých studiích pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde absolvoval ve třídě předního českého dirigenta Stanislava Macury.

Během studia na konzervatoři byl talent mladého dirigenta podpořen Nadací Českého hudebního fondu a J. M. Krygel se stal již v osmnácti letech asistentem šéfdirigenta Moravské filharmonie Olomouc (1991 – 1993). V letech 1994 – 1997 působil jako šéfdirigent Komorní filharmonie Brno (dříve Komorní orchestr mladých sólistů), který se vyznačoval snahou o stylovou interpretaci klasických a barokních skladeb na soudobé nástroje. V roce 1997 byl J. M. Krygel jedním z nejmladších úspěšných účastníků Concours International de Jeunes Chefs d´Orchestre de Besançon.

Po ukončení studií působil v Karlovarském symfonickém orchestru (2002 – 2003) a současně jako hostující dirigent Slezského divadla v Opavě (2003 – 2004). Vedle koncertní činnosti na domácích i zahraničních pódiích (Francie, Německo, Polsko, Švýcarsko, Švédsko a Dánsko) s programem operním, operetním i orchestrálním, se věnuje také činnosti pedagogické, od roku 2007 vyučuje dirigování na konzervatoři v Pardubicích. V roce 2009 založil v Pardubicích Mezinárodní hudební festival Le Quattro Stagioni a stal se jeho prezidentem a uměleckým ředitelem. V témže roce se začíná aktivně věnovat Podzimnímu festivalu duchovní hudby v Olomouci.

J. M. Krygel úspěšně absolvoval celou řadu mezinárodních dirigentských kurzů pod vedením významných dirigentských osobností (J. Bělohlávek, Z. Nagy, J. Panula, K. Trevor ad.). Několikrát se také zúčastnil mistrovských interpretačních kurzů – Bachakademie v Praze a na osobní pozvání H. Rillinga též Internationale Bachakademie Stuttgart (v rámci Europäisches Musikfest Stuttgart) vedených H. Rillingem a J. E. Gardinerem.

J. M. Krygel spolupracoval s řadou vynikajících orchestrů (Cappella Istropolitana, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Filharmonie Brno, Komorní orchestr pražských symfoniků, Moravská filharmonie Olomouc, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina ad.) a sborů (Český filharmonický sbor Brno, Kühnův smíšený sbor, Pražský filharmonický sbor ad.). Účinkoval nebo pravidelně účinkuje na mezinárodních hudebních festivalech (Concentus Moraviae, Moravský podzim, Struny podzimu, Podzimní festival duchovní hudby ad.).

Některé z koncertů J. M. Krygela byly odvysílány v přímém přenosu nebo záznamu Českou televizí (B. Britten – War Requiem), TV Noe (J. Massenet – Marie-Magdeleine) a Českým rozhlasem (W. A. Mozart – Davide penitente, J. A. Koželuh – Messa curta e solenne in D a další).

↑ nahoru